Kusursuz İngilizce Telaffuz İçin İpuçları

Kusursuz İngilizce Telaffuz İçin İpuçları

Günümüzde artık İngilizceyi bilmek bazı yerlerde ve zamanlarda yeterli olmamakta aynı zaman da çok da iyi bir şekilde İngilizce telaffuzu yapabilmek ve düzgün konuşmak gerekmektedir. İngiliz dili ve kültürü, bizim kendi dil ve kültürümüze biraz daha farklı ve uzak olduğu için, doğru ve anlamlı telaffuzlar kurmakta zorlanabiliyoruz. Bir de İngilizce de birbirine benzer olan kelimelerin çokluğu ve telaffuz olarak birbirine yakın bazı kelimelerin olması sebebiyle, bunlar karıştırılmakta ve iletişim esnasında birçok kopukluk yaşanabilmekte.

Aslında bu hatanın ana kaynaklarından biri de dil eğitimi alan kişinin sadece teoride öğrenmeye çalışmasıdır. Mesela sadece okulda gördüğü İngilizce eğitimi ile gördüğü bir İngilizce metni okumaya çalışan kişinin yanlış telaffuz yapma ihtimali çok yüksektir. Ancak interaktif bir şekilde İngilizce diline çalışan ve öğrenmeye çalışan kişilerde ise bu oran çok düşüktür. Üstüne üstlük yeni öğrendiği kelimeleri de otomatik olarak düzgün ve akıcı bir şekilde kullanabilmektedir. Peki, İngilizce de öğrendiğimiz yeni kelimeleri nasıl doğru telaffuz edebiliriz? Gelin hep beraber buna maddeler halinde bakalım.

Dinleyin!

Dinlemek telaffuz konusunda kendinizi geliştirebileceğiniz en iyi ve en doğru yoldur. Çocuklar bile henüz 8-10 aylıkken sadece dinleyerek ve karşısında ki kişinin hal ve hareketlerine bakarak bu dili çok iyi bir şekilde anlayabilmektedir. Kimse size hemen ilk etapta yabancı bir televizyon kanalında yayınlanan talk Show programı izleyin ya da Avrupa-Amerika’da ki politik programlarını seyredin ve telaffuz nasılmış görün demiyor. En eğlenceli ve kolay yol olan dizi ve filmlerle bu sorunu aşabilirsiniz. O zaman sizlerde artık Türkçe dublaj filmler yerine İngilizce orijinal dilinde filmler ve diziler izlemeye başlamalısınız bizce. Sadece izlemekle kalmayıp, aktörlerin cümle kurduğu sırada ki jest ve mimiklerini de kontrol edersiniz bu konuyu çok daha iyi bir şekilde kavrayabilirsiniz.

Aksanlara dikkat edin!

İngilizce dünyada birçok ülkede farklı kullanıldığı için haliyle birçok yerde de farklı şekiller de telaffuz edilmektedir. Sizde bu yüzden her duyduğunuz İngilizce kelime için “bu böyle mi telaffuz ediliyordu ya?” diyerek kendinizi korkutmayın. Şu anda İngilizcenin en çok ve en aktif olarak kullanıldığı ülkeler Amerika ve İngiltere’dir. Bu iki ülkede bile İngilizce konuşma şekilleri birbirinden farklıdır. Buna değinmeden şunu söyleyelim, bunların dışında birde diğer Avrupa ülkelerinin İngiliz aksanları bulunmaktadır ve bu size çok çok daha uzak kalabilmekte ve anlamınızı zorlaştırabilmektedir. Siz dil öğrenirken ve video kaynakları ararken (dizi-film gibi) Amerikan ve İngiliz yapımı olmasına dikkat edin. Aksan farklılıklarına gelecek olursak. İngilizler kraliyete dayanan kültürleri sebebiyle daha bir asil konuşurlar ve haliyle kulağa daha hoş gelir. Amerika aksanı ise sanki bizim gibi insanların İngilizce öğrenip de oraya yerleşmiş gibi hava oluşturdukları bir aksanı vardır. Bu ikisi arasında size daha uygun olanı hangisiyse onu seçip o yolda kendinizi geliştirip aksan geliştirmenizi tavsiye ederiz.

Konuşun!

Birçok kişi yukarıda söylediklerimizi uygulamakta ama pratiğe dökmediği için öğrendiklerini unutmakta ve tekrar İngilizceye karşı bir önyargı oluşturup korkmaktadır. Konuşma derken tabi kii de kalkıp yurt dışına giderek orada dünyada barış ve politika üzerine pratik yapmanızı kast etmiyoruz. En basitinden dinlediğiniz ve sevdiğiniz İngilizce parçaları tekrar tekrar açarak sanatçıyla birlikte söylemeyi deneyin. İyice pratik yaptıktan sonra karaoke yapmayı bile deneyebilirsiniz. Bunun yanı sıra İngilizce metinler ya da küçük hikayelerin olduğu kitaplarda alarak bunları sesli okumayı deneyebilirsiniz. Ayrıca artık telefonlarımıza kadar gelen birçok İngilizce uygulamada bu özellik mevcut olabiliyor. Ya da sıkı bir oyun bağımlısıysanız ve çevrimiçi oyunları severek oynuyorsanız, uluslararası takımlara girerek hem kendi takım arkadaşlarınızla hem de rakiple İngilizce konuşup kendinizi geliştirebilir, hem de talimatları dinlerken kelimelerin de telaffuzlarını öğrenmiş olursunuz.

Tüm bunların dışında genel olarak doğru ve seri bir telaffuz için en temel şeyin sağlam bir gramer ve iyi bir kelime altyapısının olması gerektiğini de söyleyelim. Eğer İngilizce öğrenme konusunda çok yeniyseniz ve kelime bilginizin yetersiz olduğunu düşünüyorsanız önce iyi bir şekilde bunları halletmenizi tavsiye ederiz bu sayede daha sonrasında zorlanmadan ve çok daha güzel bir şekilde telaffuz öğrenebilirsiniz.