İngilizce Tanışma Diyalogları

İngilizce Tanışma Diyalogları

İngilizce konuşma konusunda en önemli aşama, ilk tanışma aşamasıdır. Peki ilk tanışma sırasında kurmanız gereken İngilizce cümleler nelerdir?
İyi bir tanışma cümlesiyle karşınızdaki kişiyi etkileyebilirsiniz, isminiz, mesleğiniz gibi bilgileri ifade ederken karşı tarafın da kim olduğuna dair fikir edinmenizi sağlayacak şeyler öğrenebilirsiniz!

İngilizce kendini tanıtma kısmında sorun yaşayanlar için; İngilizce tanışma diyalogları!

1. Aşamada kendimizi tanıtalım: İsmimizi söylemenin birkaç yolu

Benim adım Ali: My name is Ali. Bu en net ifadelerden. Doğrudan isminizi ifade etmek için diğer bir tanıtma cümlesi ise I am Ali, olabilir. 

2. Karşınızdaki kişinin ismini öğrenmek

Karşınızdaki kişinin ismini öğrenmek istiyorsanız, What is your name? sorusunu yöneltin.

3. Tanıştığımıza memnun oldum

Kendimizi takdim etmenin ardından karşı tarafın da ismini öğrenince, tanıştığıma memnun oldum, Nice to meet you! ifadesini kullanabiliriz…

4. Kaç yaşındasın?

İngilizcesi, How old are you? Karşılık aldığımızda siz de yaşınızı belirtmek isterseniz I am 20 years old, ya da daha kısa haliyle I am 20.

5. Nerelisin?

Where are you from? sorusuyla karşınızdaki kişinin nereli olduğunu öğrenebilirsiniz. Cevabı aldığınızda, karşılığı için bir nice (güzel) diyebilir; eğer o da sizin nereli olduğunuzu sorarsa I am from İstanbul, Turkey şeklinde bir yanıt verebilirsiniz.

6. Okuyor mu veya çalışıyor mu? Ne işle meşgul diye düşünenler için

Ne iş yapar, ne edersin derken hangi soruyu kullanalım? Do you study or work? yani okuyor musun, ya da çalışıyor musun sorusu oldukça iyi görünüyor. Aynı soru size gelirse I’m student at A university veya I'm working at B company ya da her ikisi seçeneği için both of them! diyerek ve biraz da sesinizi yükselterek karşı tarafla etkileyici bir tanışma olayına girebilirsiniz.

7. Ne okuyorsun?

Karşınızdaki kişinin hangi okulda, hangi bölümü okuduğunu öğrenmek için; What do you study? sorusunu yöneltebilirsiniz.

8. Nerede oturuyorsun?

Nerede oturduğunu öğrenmek için, karşımızdaki kişiye where do you live? sorusunu yöneltiyoruz.

9. Veda vakti yaklaşıyor: Şimdi gitmem gerekiyor

Şimdi gitmem gerekiyor, yani I must go now. Kaba görünmemesi için, tanıştığımıza memnun olduğumuzu bir kere daha belirtebiliriz; Nice to meet you!

10. Kendine iyi bak, görüşmek üzere!

Ve görüşmenin sonunda ayrılırken bir veda ve kendine dikkat et... Take care! Bye bye.